ERA II 299, 384 (102)
100%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 186, 332/3 (7)
67%
1938
Tartumaa — Rannu
Kärp, Ed.
ERA II 156, 560 (54)
66%
1937
Tartumaa — Tartu; Võrumaa — Hargla
Univere, Aili
ERA II 11, 105 (15)
65%
1928
Tartumaa — Tartu
Semper, Johannes
E 52517 (29h)
62%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
ERA II 178, 475 (23c)
57%
0
Harjumaa — Tallinn
Jurjev-Kallus, G. J.
H III 13, 256 (7)
54%
1893
Pärnumaa — Tõstamaa; Viljandimaa — Helme
Anniko, Gustav
E 8884 (6b)
53%
1893
Pärnumaa — Vändra
Tõnisson, Mats
E 66052 (82)
53%
1930
Tartumaa — Võnnu
Kirsipuu (Uiga), Anna
ERA II 116, 455 (3)
51%
1870
Tartumaa — Laiuse
Remmelg, Jüri
ERA II 2, 423 (2)
50%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
ERA II 70, 389 (4)
50%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Truubok, Meeri
ERA II 250, 637 (23)
49%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
ERA II 11, 405 (2)
49%
1928
Valgamaa — Valga
Millerson, Alfred
JR 69742
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
ERA II 196, 355 (1460)
47%
1937
Tartumaa — Laiuse
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 9, 205 (34)
47%
1928
Läänemaa — Ridala
Meiusi, Meinhard
E 66018 (16)
46%
1930
Valgamaa — Valga
Aavik (Kleemann), Aleksandra
ERA II 82, 546 (17)
45%
1934
Tartumaa — Kambja
Nukk, Linda
ERA II 196, 521 (1)
44%
1938
Tartumaa — Laiuse
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 196, 540 (32)
44%
1937
Tartumaa — Laiuse
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
JR 70593
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
ERA II 149, 176 (59)
44%
1937
Tartumaa — Laiuse
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 2, 281 (2)
44%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
E 39749/50
43%
1899
Harjumaa — Tallinn; Viljandimaa — Pilistvere
Keller, Jaan
ERA II 7, 553 (17)
42%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 10481
42%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
42%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
ERA II 2, 271 (3)
41%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 70624
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76106
41%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 81761
41%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 10825
39%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
39%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 40654
39%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 50697
39%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 82537
38%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 67838
38%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 70334
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10408
38%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
38%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 69610
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70010
37%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
E 57050 (4)
37%
1926
Tartumaa — Torma
Tooban, L.
E 57050 (5b)
37%
1926
Tartumaa — Torma
Tooban, L.
ERA II 147, 204 (8)
37%
1937
Virumaa — Simuna; Läänemaa — Märjamaa
Aalbau, V,
ERA II 132, 174 (32)
36%
1936
Tartumaa — Torma
Haav, August
JR 49504
36%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
ERA II 83, 453 (3)
36%
1935
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sarapuu, Kristjan
JR 13274
35%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
35%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 70760
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
ERA II 5, 445
35%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
JR 27532
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 16597
35%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
35%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 04076
35%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 48934
35%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
E 66430 (77)
34%
1930
Pärnumaa — Karksi
Poolakene, Lilly
JR 81091
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 42786
34%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 16188
34%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
34%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
E 57050 (5a)
33%
1926
Tartumaa — Torma
Tooban, L.
JR 10189
33%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
33%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49546
33%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 07703
33%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
E 61595 (24b)
33%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
JR 12514
31%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
31%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
30%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
30%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
30%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11722
30%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
30%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
30%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 80115
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 25564
29%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 66012
29%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 49307
29%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 70151
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14770
28%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
27%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
26%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
26%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 11125
26%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
26%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
26%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
26%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 12883
26%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
25%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 20548
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
25%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 62711
25%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 68159
25%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 14908
25%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
25%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
25%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 67465
24%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 12840
24%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
24%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 11707
23%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
23%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
22%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16373
22%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
22%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 21944
22%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
22%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
22%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
ERA II 188, 536 (34)
22%
1938
Läänemaa — Lääne-Nigula
Ennist, Enda
JR 07727
22%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 14686
22%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
22%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
E 59991a
22%
1927
Tartumaa — Maarja-Magdaleena
Lille, Woldemar
JR 15373
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
21%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20935
20%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 49476
20%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 49092
20%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13406
20%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12591
20%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
20%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13198
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
20%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
E 61486/7
20%
1927
Virumaa — Simuna
Kasikov, Maria
JR 20663
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
SKVR VII3 4089.
20%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 13407
20%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
17%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
17%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46658
12%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.