JR 11354
37%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15618
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10584
30%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14201
30%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15273
27%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53525
26%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 82546
25%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR VII3 4209.
23%
1888
Pohjois-Karjala — Kitee
Vikman, J. H.
JR 10153
23%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64361
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75684
22%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 64403
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 82307
22%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 64398
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58390
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63662
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63663
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64396
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63865
21%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 24904
21%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 20939
20%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 63870
20%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 75732
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 70149
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65041
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14996
19%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3223.
19%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55523
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47952
19%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 10719
19%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
19%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64993
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21175
19%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 63864
19%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 22655
19%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22019
19%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 57015
18%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10176
18%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71346
18%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR VI1 2550.
18%
1928
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Okkola, T. E.
JR 62726
18%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 20923
18%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28221
18%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 11563
17%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64400
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 82882
17%
1940
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 80252
17%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 82876
17%
1940
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 10285
17%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36766
17%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 07729
16%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 45630
16%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 14213
16%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3902.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 47325
16%
1926
Etelä-Savo — Puumala
Okkola, T. E.
JR 14345
16%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11676
16%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63664
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8327.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64399
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14346
15%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64825
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18159
15%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
JR 26461
15%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 27366
15%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 71241
15%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 3069.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43591
15%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 71878
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 08138
14%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 70646
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24905
14%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR VII3 4200.
14%
1905
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Puustinen, A.
JR 22133
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27378
14%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 53521
14%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 73410
14%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73412
14%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16405
13%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8382.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72936
13%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47521
13%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
JR 22387
12%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 47442
12%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 73414
12%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73415
12%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 29022
12%
1885
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 47430
12%
1926
Keski-Suomi — Konginkangas
Okkola, T. E.
JR 72923
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73117
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73411
11%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73001
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 17342
10%
1907
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 35882
10%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR XII1 2927.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73409
10%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne