SKVR III3 2621.
54%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 35518
51%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 70394
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6451.
50%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Slöör, Kaarlo
SKVR V3 995.
50%
1892
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XIII2 6451 a.
49%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Slöör, Kaarlo
JR 59251
49%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR VI1 2009.
48%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 52140
48%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12062.
47%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 47810
47%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 50753
47%
1915
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
JR 24956
47%
1954
Häme — Heinola
Kautovaara, Tapio
JR 77881
47%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 34934
47%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR III2 2354.
46%
1897
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 69725
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 535.
46%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR V2 1852.
45%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Alava, Vihtori
SKVR IV3 3626.
45%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IV1 851.
45%
1859
Keski-Inkeri — Kaprio
Törneroos, A.
SKVR XIII2 6500.
45%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Aili
JR 77882
45%
1944
Keski-Inkeri — Tyrö
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 12061.
44%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 69282
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40404
44%
1905
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII2 6462.
44%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
JR 01627
43%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR V2 1846.
43%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
JR 62794
43%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 69271
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40470
43%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR IV3 3064.
42%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR III2 2173.
42%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR V2 1851.
42%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 70539
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2015.
42%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII4 12068.
42%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR V2 1841.
42%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR III1 17.
42%
1853
Länsi-Inkeri — Narvusi
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 1847.
42%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12063.
42%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6450.
42%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Ahlqvist, A. E.
JR 77878
42%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1476.
42%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIII2 6473.
41%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 64022
41%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 06730
41%
1961
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
JR 69903
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1379.
41%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 54365
41%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 32681
40%
1946
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 77877
40%
1944
Keski-Inkeri — Inkere
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6957.
40%
1934
Etelä-Savo — Ruokolahti
Kohvakka, Toini
JR 54370
40%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6490.
40%
1870
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 534.
40%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 69371
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6491.
40%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 63834
40%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR V2 1842.
40%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 24792
40%
1953
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Kaunisto, Jenny Silja
SKVR XIII4 12065.
40%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 16341
40%
1943
Satakunta — Kuhmalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46041
40%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI1 2012.
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 69639
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12060.
40%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 69856
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24918
39%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR V2 1844.
39%
1902
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Valmari, Ari
JR 07384
39%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 45065
39%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII2 6448.
39%
1887
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Borenius, A. A.
JR 61541
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XIII4 12070.
39%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
SKVR IX2 55.
39%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR III3 2770.
38%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 32206
38%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 54368
38%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR V2 1850.
38%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR V2 1853.
38%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Alava, Vihtori
JR 66841
38%
1851
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Räty, A.
SKVR XIV 1472.
38%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR III1 1115.
37%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR XIII2 6455.
37%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR XIII2 6470.
37%
1927
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR XIII4 12067.
37%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR V2 1843.
37%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Reinholm, H. A.
SKVR III3 3867.
37%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 62520
36%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 484.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 36004
36%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR V2 1849.
36%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 72869
36%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 06368
36%
1947
Peräpohjola — Tornio
Harmas, Hertta
SKVR XIII2 6467.
36%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 542.
36%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XIII2 6483.
36%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR III3 3773.
36%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR IX1 483.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 557.
36%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIII4 12066.
36%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 48816
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR IX1 527.
35%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6475.
35%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR IX1 478.
35%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6487.
35%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX2 56.
35%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 518.
35%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 3977.
35%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
JR 34401
35%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XIV 1485.
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 63339
35%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6452.
35%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6496.
35%
1913
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Teräs, Jalmari
JR 62931
34%
1952
Keski-Suomi — Konnevesi
Pöyhönen, Martti
JR 70459
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 533.
34%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1200.
34%
1932
Länsipohja — Vittanki
Tuovinen, Inkeri
JR 43485
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR IX1 553.
34%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 07385
34%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XII1 1198.
34%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6472.
34%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
SKVR XIV 1468.
33%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR VII3 3979.
33%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR X1 1395.
33%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 83039
33%
1946
Länsi-Inkeri — Soikkola
Virolainen, Maria
JR 73533
33%
1938
Satakunta — Kuru
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 31769
33%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 2010.
33%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 31840
33%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 64036
33%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6466.
33%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 75829
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
SKVR VI1 2008.
33%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 44801
32%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR XIII2 6476.
32%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 01655
32%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR IV3 4065.
32%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3974.
32%
1879
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Vartijainen, J. V.
SKVR IX1 485.
31%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 556.
31%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR XIV 1477.
31%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR IV3 3409.
31%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 38931
31%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 05039
31%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IX1 477.
31%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 32672
31%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR V2 1845.
31%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Reinholm, H. A.
SKVR XIV 1490.
31%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 32641
31%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XII1 1194.
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 502.
30%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6471.
30%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX1 554.
30%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR III3 3323.
30%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR XIII2 6493.
30%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6456.
30%
1877
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Borenius, A. A.
JR 24836
30%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR XIII2 6453.
30%
1923
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XIII2 6480.
30%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX2 54.
30%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1478.
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIII2 6474.
30%
1848
Etelä-Karjala — Heinjoki
Reinholm, H. A.
SKVR XIII4 12064.
30%
1923
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 21520
29%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
JR 25281
29%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR VIII 3215.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6495.
29%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6486.
29%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IV3 3410.
29%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX1 555.
29%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR IV1 208.
29%
1848
Keski-Inkeri — Inkere
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 6460.
29%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
JR 67140
29%
1947
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XIII2 6463.
29%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR V2 1848.
28%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII4 12069.
28%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VII3 3978.
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IV1 88.
28%
1847
Keski-Inkeri — Venjoki
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 2005.
28%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 33553
28%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 69575
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IV2 1732.
28%
1856
Keski-Inkeri — Venjoki
Stråhlman, K.
SKVR XIV 1475.
28%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR III2 1955.
28%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
JR 80897
28%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 6484.
27%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 02937
27%
1880
Uusimaa — Nummi
Borenius, A. A.
JR 46417
27%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR VI1 2013.
27%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 528.
27%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6949.
27%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2004.
27%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR VIII 3224.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 26277
26%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 03468
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 07491
26%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
SKVR XIII2 6464.
26%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 536.
26%
1895
Häme — Lammi
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 509.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 01256
26%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1465.
26%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 26544
26%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
JR 80468
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 1466.
25%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 531.
25%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XIII2 6454.
25%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 76702
25%
1956
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
SKVR XIII2 6481.
25%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 17127
25%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR XIII2 6494.
25%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 473.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3975.
25%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Sirelius, Z.
SKVR XIV 1473.
25%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
SKVR XI 2616.
25%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XIV 1471.
25%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR X1 1371.
24%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 25460
24%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 26420
24%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
JR 63493
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1394.
24%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
SKVR VI2 6950.
24%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6958.
24%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2020.
24%
1883
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR IX1 513.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3204.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR IX1 538.
24%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6461.
24%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 493.
24%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 67585
24%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 546.
24%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6477.
24%
1886
Etelä-Karjala — Parikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX1 500.
24%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 1374.
24%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR VIII 3217.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 498.
23%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 42366
23%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
JR 62476
23%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 486.
23%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 465.
23%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR IX1 530.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6482.
23%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 36650
23%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XIII2 6465.
23%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 505.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 547.
23%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 59980
23%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR X1 1375.
23%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR X1 1383.
23%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6458.
22%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
JR 34873
22%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR VI2 6955.
22%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 501.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 510.
22%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 33224
22%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XI 303.
22%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
JR 09074
22%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR III1 575.
22%
1861
Länsi-Inkeri — Soikkola
Groundström, Oskar
SKVR XIII2 6469.
22%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 48819
22%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR IX1 468.
22%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 470.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1392 α.
22%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 77879
22%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1391.
22%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XIV 1469.
22%
1862
Uusimaa — Kymi
Godenhjelm, B. F.
SKVR X1 1402.
22%
1909
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIV 1474.
22%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR X1 1403.
22%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 02941
22%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR IX1 489.
21%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 84509
21%
1962
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Yrjönen, Teodor
SKVR IX1 550.
21%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 1382.
21%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX1 519.
21%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 552.
21%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 36833
21%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR IX1 496.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 476.
21%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 499.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 70091
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68359
20%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1479.
20%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 65332
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63767
20%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2007.
20%
1890
Etelä-Savo — Mäntyharju
Rakolainen, A. H.
SKVR XII1 1190.
20%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR VI2 6954.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR X1 1360.
20%
1890
Satakunta — Pori
Sandholm, W.
SKVR VI1 2006.
20%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR IX1 544.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 16591
20%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I3 1894.
20%
1837
Viena — Kontokki
Lönnrot, Elias
JR 23753
20%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR X1 1392.
20%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR VI2 6953.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6951.
20%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 508.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3175.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 68357
19%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 549.
19%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 543.
19%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 471.
19%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 469.
19%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR I3 1898.
19%
1837
Viena
Lönnrot, Elias
SKVR IX1 479.
19%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1361.
19%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR IX1 507.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1396.
19%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR X1 1384.
19%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR X1 1393.
19%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR IX1 524.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR III3 2893.
19%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X1 1401.
19%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 526.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 539.
18%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 482.
18%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 504.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6498.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VI2 6952.
18%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 73993
18%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VI2 6418.
18%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX1 480.
18%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 516.
18%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 495.
18%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 70254
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2016.
18%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIV 1487.
18%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 1369.
18%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 512.
18%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2003.
18%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 26712
18%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR XIV 1467.
18%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 548.[[<REFNR>1</REFNR>]]
18%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR X1 1367.
18%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 41207
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR X1 1378.
18%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 25370
17%
1935
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, Iivari
SKVR VIII 3225.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 1399.
17%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR XIV 1483.
17%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 07728
17%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 44467
17%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Mustajärvi, Anna
SKVR VI1 2000.
17%
1889
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR IX1 511.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3181.
17%
1920
Varsinais-Suomi — Sauvo
Tuominen, Bertel
JR 66751
17%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 474.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 537.
17%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 69386
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6457.
17%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 481.
17%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 69422
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 472.
17%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 522.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IV3 4066.
16%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1494.
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 84390
16%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
JR 63358
16%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1470.
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 71918
16%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR VIII 4896.
16%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 85917
16%
1883
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR X1 1380.
16%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR X1 1405.
16%
1915
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X1 1372.
16%
1917
Satakunta — Huittinen
Saarelainen, Kalle
SKVR X1 1404.
16%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR VII3 3976.
16%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Niemi, A. R.
JR 13323
16%
1939
Varsinais-Suomi — Salo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2017.
16%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 39121
16%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR X1 1400.
16%
1913
Satakunta — Kuhmalahti
Salo, Aukusti
JR 34874
16%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 26842
16%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
SKVR VIII 3190.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 04420
16%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
SKVR IX1 459.
16%
1913
Häme — Somero
Tamminen, Vappu
SKVR XIV 1492.
16%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 36729
16%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 09130
15%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 44052
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 497.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 529.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 17920
15%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR VIII 3223.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2002.
15%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 523.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 70352
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 3213.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 3219.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 520.
15%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
JR 77883
15%
1944
Keski-Inkeri — Tyrö
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 559.
15%
1891
Häme — Kuorevesi
Tunkelo, E. A.
SKVR XII1 1196.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 488.
14%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6499.
14%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX1 490.
14%
9999
Häme — Sääksmäki
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 3228.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 35859
14%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 55096
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2019.
14%
1883
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII2 6485.
14%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6489.
14%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6956.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR V1 204.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII2 6492.
14%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6478.
14%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR IV1 424.
14%
1848
Keski-Inkeri — Venjoki
Europaeus, D. E. D.
SKVR VIII 3214.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X1 1397.
14%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR X1 1365.
14%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII5 Metsäs. 29.
14%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR XI 2615.
14%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XIV 1481.
14%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR IX1 494.
14%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR X1 1377.
13%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR VI2 6729 γ.
13%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR IX1 464.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1388.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4893.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 62121
13%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 3227.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR IX1 558.
13%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
JR 35870
13%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6488.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 00868
13%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR VIII 3192.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 77880
13%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR X1 984.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VI1 2001.
13%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 247.
13%
1858
Etelä-Savo — Sulkava
Lavonius, Vilhelm
SKVR I3 1892.
12%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 6449.
12%
1888
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
SKVR VIII 4891.
12%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR IX1 515.
12%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3202.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Halikko
Petersen, Anna
SKVR VIII 3239.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR VIII 3188.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 29370
12%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 3222.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 01913
12%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XI 301.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII2 6479.
12%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1197.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1373.
12%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 47720
12%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 48613
12%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 3244.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Hänninen, Laina
SKVR VIII 3233.
12%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
Kanteletar 1:196
12%
None
None
None
SKVR VIII 3231.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
SKVR XI 302.
12%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
H II 34, 60 (63b)
12%
1892
Virumaa — Viru-Nigula
Valk, Jakob
SKVR VI1 2021.
12%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 39391
11%
1868
Varsinais-Suomi — Merimasku
Lignell, K. M.
SKVR X1 1370.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1376.
11%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 17809
11%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR X1 1385.
11%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 24459
11%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 16210
11%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1191.
11%
9999
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XI 2204.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VI2 6419.
11%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX1 521.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 17756
11%
1931
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR VIII 3253.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
JR 18189
11%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR X1 1398.
11%
1874
Satakunta — Kangasala
Borenius, A. A.
H II 1, 37 (49)
11%
1888
Virumaa — Vaivara
Kallas, Oskar Philipp; Ostrov, Mihkel
SKVR XIII2 4788.
11%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Ahlqvist, A. E.
SKVR IX1 487.
11%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 461.
11%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 25932
11%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR VIII 3211.
11%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 3229.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR X1 1389.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 17488
11%
1930
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
SKVR IX1 517.
11%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2018.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX1 491.
11%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR X1 1364.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Lindqvist, Terttu
JR 24219
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XIII2 6497.
11%
1913
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Teräs, Jalmari
SKVR X1 1386.
10%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR IX1 540.
10%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 1363.
10%
1930
Satakunta — Siikainen
Lindqvist, Terttu
SKVR IX1 514.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35860
10%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR IX1 492.
10%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3212.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 1366.
10%
1914
Satakunta — Loimaa
Tallgren, Jenny Maria
JR 17570
10%
1930
Viena
Ievala, Iivari
SKVR VIII 3187.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 475.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3220.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 34798
10%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR IV1 1330.
10%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist