SKVR VII4 loitsut 2482.
46%
9999
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 3208.
29%
1880
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
JR 03639
27%
1936
Länsi-Inkeri — Narvusi
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 06552
25%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR VII5 loitsut 3242.
24%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR IV3 4515.
24%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR VI2 5655.
24%
1854
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
JR 42949
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mikkonen, Mikko
JR 71786
22%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR VII4 loitsut 2493.
22%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9688.
22%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VII5 loitsut 3811.
22%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XIII3 9691.
22%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 9795.
21%
1897
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VII4 loitsut 2497.
21%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Krohn, Kaarle
JR 26954
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR V2 2648.
21%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 9699.
19%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XIII4 13082.
19%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR V3 1327.
19%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 9739.
19%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 9681.
18%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2491.
18%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vartiainen, Eliel
SKVR III3 4379.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4147.
17%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
JR 26595
17%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Koistinen, Kalle
SKVR II 951.
17%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR VI2 5431.
17%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII2 6977.
17%
1888
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII3 9693.
17%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4864.
17%
1927
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII3 9558.
17%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VI2 5427.
16%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VII5 loitsut 3585.
16%
1897
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Borenius, A. A.
SKVR X2 4246.
16%
1859
Satakunta — Pomarkku
Palonen, L. A.
SKVR XIII3 9540.
16%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Tereska, Jaakko
E 1100 (48)
16%
1893
Pärnumaa — Tõstamaa
Anniko, Gustav
E 19893/4 (2)
16%
1895
Pärnumaa — Tõstamaa
Schantz (Schants), Otto (Saarsalu, Ott)
H III 2, 101/2 (4)
16%
1889
Virumaa — Haljala
Lepp-Viikmann (Pruul), Leena
SKVR VII4 loitsut 2485.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 09762
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR VII5 loitsut 3630.
14%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 9692.
14%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR III3 4579.
14%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IX4 1078.
14%
1892
Häme
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 6766.
14%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 1.
13%
1888
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
SKVR IV3 4509.
13%
1859
Keski-Inkeri
Törneroos ja Tallqvist
SKVR IV3 4510.
13%
1859
Keski-Inkeri
Törneroos ja Tallqvist
SKVR VII5 loitsut 3578.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6878.
13%
1919
Peräpohjola — Rovaniemi
Tuovinen, Aarne
SKVR VII5 loitsut 3579.
13%
1897
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Borenius, A. A.
JR 28930
13%
1876
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Kotikielen seura
SKVR IV3 4512.
13%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
H II 27, 1014 (18)
13%
1889
Tartumaa — Kodavere
Rättsepp, Paul
SKVR VII5 loitsut 3584.
12%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR XII2 6414.
12%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
H II 22, 626 (5)
12%
1889
Pärnumaa — Halliste
Kitzberg, Ernst
H III 18, 400/1 (5)
12%
1894
Läänemaa — Vigala
Aitsam, Mihkel
H III 23, 850 (7)
12%
1895
Läänemaa — Vigala
Aasberg (Asberg), Georg J.
SKVR V2 2650.
11%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
H II 22, 790/1 (3)
11%
1888
Pärnumaa — Saarde
Sitzka, Peeter
SKVR VII4 loitsut 2484.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 3647.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 3588.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR X2 4254.
10%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
JR 47973
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Onoila, Simo
SKVR X2 4281.
10%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR II 961.
10%
1901
Aunus — Tulemajärvi
Härkönen, Iivo
SKVR VII4 loitsut 2481.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 02019
10%
1906
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Angervo, P. A.
JR 05490
10%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Hainari, O. A.
SKVR VII5 loitsut 3341.
10%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö