SKVR IX1 2472.
61%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR IX1 2468.
50%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2452.
47%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 27969
47%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 80903
45%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 2469.
45%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 64054
44%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2483.
44%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2453.
43%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 26230
42%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
SKVR X1 1349.
41%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 71970
41%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 72291
40%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 2474.
40%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2465.
40%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX2 312.
40%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR X1 1353.
40%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
JR 64007
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1356.
39%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX2 313.
38%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
JR 40934
38%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 53267
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 2433.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2487.
38%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR IX1 2489.
37%
1914
Häme — Heinola mlk
Hämäläis-Osakunta
SKVR IX1 2486.
36%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
JR 53506
36%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 08732
36%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 47394
36%
1926
Satakunta — Teisko
Okkola, T. E.
JR 23844
36%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 2481.
36%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2482.
36%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2466.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2419.
35%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 2462.
35%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 55275
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2451.
34%
1888
Häme — Kärkölä
Jakobson, A. V.
JR 79886
34%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 46502
34%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 47384
34%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
SKVR IX2 311.
34%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 46746
34%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2479.
34%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2485.
34%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 47568
33%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2458.
33%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 32658
33%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX1 2425.
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2496.
32%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 26849
32%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 74733
32%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 68522
32%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 18983
32%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX2 308.
32%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR IX1 2427.
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI2 6975.
31%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 64995
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2449.
31%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2492.
31%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 2484.
31%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 70619
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 3999.
30%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 2478.
30%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2437.
30%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1352.
30%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
SKVR VII3 3998.
30%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 73727
30%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 307.
29%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1338.
29%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
JR 46590
28%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 07619
28%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR IX1 2424.
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2408.
27%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 310.
27%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 40360
27%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 2463.
27%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX2 309.
27%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 25554
27%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR IX1 2455.
27%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1563.
27%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1570.
26%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR IX1 2490.
26%
1892
Häme
Hangasoja, M.
JR 83038
26%
1946
Länsi-Inkeri — Soikkola
Virolainen, Maria
SKVR IX1 2417.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 37479
26%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VI2 6964.
26%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2448.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 63440
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2420.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2473.
25%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR X1 1350.
25%
1888
Satakunta — Tottijärvi
Lindroos, J.
SKVR XIV 1564.
25%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR IX1 2450.
25%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1543.
24%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR IX1 2443.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2457.
24%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1355.
24%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIV 1571.
23%
1888
Uusimaa — Pusula
Jakobson, A. V.
SKVR VI1 2048.
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27202
23%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 46593
23%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2428.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3263.
23%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
JR 60709
23%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR VI1 2058.
22%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR IX1 2431.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2477.
22%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 27559
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR IX1 2488.
22%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIV 1562.
22%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR X1 1344.
22%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
SKVR XIV 1554.
21%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1261.
21%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1357.
21%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 71613
21%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
21%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2423.
21%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 32908
21%
1949
Etelä-Karjala — Räisälä
Kärki, Frans
SKVR VII3 3997.
21%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 26542
21%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
JR 28000
21%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR IX1 2491.
21%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XIV 1542.
21%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 03927
21%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
SKVR IX1 2414.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2429.
21%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2412.
20%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2459.
20%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1546.
20%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 1258.
20%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2051.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 1549.
20%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR XII1 1270.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
20%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1555.
19%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
JR 25276
19%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR IX1 2454.
19%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX1 2411.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2426.
19%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1567.
19%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VII3 4000.
19%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 06436
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR X1 1343.
19%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 56331
19%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1561.
19%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VII3 3996.
18%
1915
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kemppainen, Eino
JR 44800
18%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR IX1 2442.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1551.
18%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1566.
18%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VII5 Metsäs. 30.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XI 2611.
18%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
JR 41061
18%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
18%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61216
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR IX1 2495.
18%
1888
Häme — Längelmäki
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2050.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 1550.
18%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1264.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1266.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82946
18%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XIII2 6535.
18%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 53502
18%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 1559.
18%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX1 2418.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1254.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 53504
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 1544.
17%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
JR 22364
17%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR XIV 1569.
17%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 2464.
17%
1914
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 69748
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2049.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1256.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
JR 39341
17%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 32384
17%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 384.
17%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR VIII 3260.
17%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
JR 46486
17%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 72868
17%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 29078
17%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 11705
17%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 1018.
17%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1260.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 31.
16%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1565.
16%
1900
Uusimaa — Pukkila
Packlén, Väinö
SKVR XIV 1572.
16%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 24847
16%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 57507
16%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2416.
16%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 46605
16%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 69723
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25282
16%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR VIII 3257.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 03328
16%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
SKVR VIII 3261.
16%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 40519
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR IX1 2407.
16%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 47390
16%
1926
Häme — Sääksmäki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1269.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 293.
16%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
SKVR IX1 2493.
16%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR I4 2331 α).
16%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1283.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46779
16%
1926
Häme — Tuulos
Okkola, T. E.
JR 83082
16%
1946
Länsi-Inkeri — Narvusi
Virolainen, Maria
SKVR VIII 3256.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1265.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 294.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XIII4 12077.
15%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR X1 1342.
15%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 20791
15%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR VI1 2057.
15%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VI1 2061.
15%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 57013
15%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2494.
15%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR IX1 2421.
15%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 1341.
15%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
JR 80224
15%
1927
Länsi-Inkeri — Soikkola
Tsvetkov, Dimitri
SKVR IX1 2467.
15%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 72949
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61433
15%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 43696
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1339.
15%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
JR 85609
15%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1267.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1274.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1275.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03307
15%
1839
None
Castrén, A.
SKVR XII1 1259.
15%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
JR 69407
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1348.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 38945
14%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 07386
14%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR X1 1354.
14%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XIII2 6528.
14%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1552.
14%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 27655
14%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
SKVR IX1 2409.
14%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2415.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1285.
14%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 02623
14%
1891
Uusimaa — Anjala
Bjuhr, Gustaf
JR 10615
14%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1271.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1287.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52139
14%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 278.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR IX4 1032.
14%
1893
Keski-Suomi — Viitasaari
Jäntti, Auk.
SKVR XII1 1286.
14%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00136
14%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VI1 2046.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XIV 1548.
14%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 61704
14%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR II 1429.
14%
1906
Novgorodin alue — Njebelitsa
Salminen, Väinö
SKVR VI1 2047.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR VI2 6968.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6547.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3259.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VI2 6974.
14%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII1 1273.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1281.
14%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2440.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1556.
14%
1891
Uusimaa — Sippola
Bjuhr, Gustaf
JR 20705
14%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
JR 57765
13%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1288.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 1888.
13%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX1 2422.
13%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 01611
13%
1895
Tveri — Voločka
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2413.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 40856
13%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XIII2 6529.
13%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1262.
13%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10151
13%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73525
13%
1904
Satakunta — Vesilahti
Salovaara, Hj.
JR 68477
13%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR VI2 6966.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
Kanteletar 1:214
13%
None
None
None
SKVR IX2 304.
13%
1891
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR II 1268.
13%
1895
Tveri — Veśśi
Alava, Vihtori
SKVR XI 292.
13%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 77886
13%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1276.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1887.
13%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR XIV 1553.
13%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 53505
13%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 17584
13%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 17805
13%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR XIV 1557.
13%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XIII2 6548.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1289.
13%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6974 a.
12%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR II 1267.
12%
1895
Tveri — Maksuatiha
Alava, Vihtori
JR 83076
12%
1946
Länsi-Inkeri — Narvusi
Virolainen, Maria
SKVR XIII2 6549.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII1 1263.
12%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69225
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 3999 α.
12%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
JR 35768
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 17934
12%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR XII1 1255.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR XII1 1277.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57662
12%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1279.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2447.
12%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1280.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70164
12%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1560.
12%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR III2 1798.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2054.
12%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 68803
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR III2 2207.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 525.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6543.
12%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2445.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 1012.
12%
1893
Keski-Suomi — Karstula
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR II 1269.
12%
1895
Tveri — Veśśi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6537.
12%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 40979
12%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR IX1 2446.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 40278
12%
1922
Länsi-Inkeri — Narvusi
Loorits, O.
JR 17691
12%
1931
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
SKVR III2 2564.
12%
1901
Länsi-Inkeri — Novasolkka
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2439.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2060.
12%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1282.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2410.
11%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX4 1017.
11%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 3546.
11%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 24898
11%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 41962
11%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 26649
11%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR V2 1887.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Markkova
Saxbäck, Fr. A.
JR 54363
11%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2042.
11%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR II 1271.
11%
1895
Tveri — Sandova
Alava, Vihtori
JR 75914
11%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR XIII2 6538.
11%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XI 288.
11%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 76734
11%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR II 1260.
11%
1895
Tveri — Tolmačču
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3237.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR VI1 2056.
11%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR X1 1372.
11%
1917
Satakunta — Huittinen
Saarelainen, Kalle
JR 47540
11%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 44387
11%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR XIII2 6534.
11%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 67090
11%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR II 1265.
11%
1895
Tveri — Maksuatiha
Alava, Vihtori
SKVR X1 1340.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2460.
11%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1397.
11%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
JR 17570
11%
1930
Viena
Ievala, Iivari
SKVR IX1 2444.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 52143
11%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2045.
11%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 01525
11%
1895
Tveri — Spiirova
Alava, Vihtori
SKVR X1 1387.
11%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 09106
11%
1937
Satakunta — Punkalaidun
Hongisto, Paavo
SKVR II 1261.
11%
1895
Tveri — Tolmačču
Alava, Vihtori
JR 17510
11%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR VI1 2059.
11%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 1541.
11%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR V2 1889.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4100.
11%
1901
Keski-Inkeri — Tyrö
Alava, Vihtori
JR 78094
10%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 12074.
10%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1558.
10%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
SKVR XI 282.
10%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 51201
10%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1739.
10%
9999
Satakunta — Mouhijärvi
Reinholm, H. A.
JR 47661
10%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR XII1 1278.
10%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45700
10%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 61383
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6539.
10%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIV 1573.
10%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR II 1264.
10%
1895
Tveri — Spiirova
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2436.
10%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 1336.
10%
1891
Satakunta — Rauma
Rauvola, T. E.
JR 70194
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR III2 1956.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR III2 2357.
10%
1897
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VIII 4898.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 10885
10%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28076
10%
1935
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR X1 1390.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 49288
10%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR II 1263.
10%
1895
Tveri — Ruameška
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6969.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 70005
10%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77887
10%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Sääski, Sylvi