SKVR XIII1 663.
45%
1913
Etelä-Karjala — Kivennapa
Määttänen, Aino
SKVR XII1 144.
42%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX2 14.
41%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR VI1 225.
40%
1891
Etelä-Savo — Kerimäki
Lilius, Lilli
SKVR XII1 143.
39%
1882
Kainuu — Ristijärvi
Krohn, Kaarle
JR 33276
37%
1950
Etelä-Karjala — Muolaa
Kärki, Frans
SKVR X1 60.
36%
1852
Satakunta — Virrat
Paldani, P. A.
SKVR VI1 220.
36%
1889
Etelä-Savo — Lappee
Kemppi, A.
SKVR X1 58.
36%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR XIII1 676.
35%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1040.
34%
1852
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Heinonen, J. K.
SKVR IX1 35.
34%
1893
Häme — Hollola
Nieminen, U.
JR 33359
32%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VII2 1158.
32%
1903
Pohjois-Karjala — Kitee
Holopainen, A.
SKVR XIII1 672.
31%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIV 53.
31%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VII2 1163.
30%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR V1 511.
30%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XIII1 667.
30%
1926
Etelä-Karjala — Jaakkima
Okkola, T. E.
JR 76055
29%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 03381
29%
1886
Pohjois-Savo — Pielavesi
Castren, Wald.
SKVR V1 498.
28%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 31865
28%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 219.
28%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR X1 56.
27%
1890
Satakunta — Lavia
Kievari, V.
SKVR V1 500.
27%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI1 218.
27%
1887
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XIII1 668.
27%
1896
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Pennanen, Matti
SKVR XIV 49.
27%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 35390
26%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IV3 3736.
26%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI1 230.
26%
1818
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VI1 226.
26%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR X1 51.
26%
1917
Satakunta — Huittinen
Saarelainen, Kalle
JR 34541
26%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 54887
25%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR V1 503.
25%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI1 234.
25%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VII2 1134.
25%
1897
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Potschtareff, Wasilei
SKVR IV3 3689. [p.o. 3739]
25%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI2 6434.
25%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 31.
25%
1915
Häme — Urjala
Aaltonen, Esko
JR 31253
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 31858
24%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR IX1 39.
24%
1888
Häme — Korpilahti
Nurmio, M.
SKVR III3 3589.
24%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VI1 223.
24%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR X1 54.
24%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VII2 1156.
23%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR VII2 1174.
23%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
JR 67456
23%
1852
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Reinius, Th.
SKVR XIV 54.
23%
1900
Uusimaa — Pukkila
Packlén, Väinö
JR 44182
23%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 76169
22%
1947
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 31794
22%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 07278
22%
1859
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Heino-Vares, Olli
JR 61899
22%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR XIV 50.
22%
1886
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 40696
22%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIII1 662.
22%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR X1 59.
22%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR X1 50.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 53.
21%
1890
Satakunta — Kiikka
Laurila, K. O.
SKVR VIII 1043.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 15.
21%
1911
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
JR 24854
20%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 23958
20%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR IX1 29.
20%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR XIII4 10413.
20%
1938
Etelä-Karjala — Muolaa
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 1173.
20%
1909
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Niemi, A. R.
Kanteletar 3:27
20%
None
None
None
SKVR VI2 6433.
19%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 221.
19%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIV 45.
19%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR I4 2187.
19%
1915
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04498
19%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR VI1 235.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VIII 1030.
19%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
JR 19157
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jeskanen, Antrei
SKVR VII2 1139.
19%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Niemi, A. R.
JR 24244
19%
1963
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR IV3 2803.
19%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIV 56.
19%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 1041.
18%
1850
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Reinholm, H. A.
JR 18099
18%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Ihatsu, Aino
SKVR XIV 52.
18%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VII2 1160.
18%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XIII1 671.
18%
1912
Etelä-Karjala — Viipuri
Jahnukainen, J.
SKVR IV3 3737.
18%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI1 224.
18%
1858
Etelä-Savo — Puumala
Lavonius, Vilhelm
SKVR I4 2188.
18%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR IV1 1391.
18%
1861
Keski-Inkeri — Serepetta
Groundström, Oskar
SKVR VII2 1126.
18%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR IV3 2903.
18%
1901
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX1 30.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 10411.
18%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83613
17%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Vornanen, Hannes
JR 04510
17%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR XIII1 661.
17%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR IV3 3877.
17%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR IV2 2715.
17%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 05034
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 61892
17%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR XI 3.
17%
1878
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Rancken, O.
SKVR XIV 51.
17%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VII2 1171.
16%
1913
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Salminen, Kaarina
JR 35334
16%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX2 17.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII2 1137.
16%
9999
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Väisänen, A. O.
JR 00456
16%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Ahlstedt, Jenny
SKVR VI2 6439.
16%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 24269
16%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 79085
16%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Timonen, Senni
SKVR VII2 1157.
16%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR X1 55.
16%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR X1 47.
16%
1852
Satakunta — Eura
Siitonen, M.
JR 47295
16%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
SKVR IV3 2851.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII1 666.
16%
1848
Etelä-Karjala — Heinjoki
Reinholm, H. A.
SKVR IV2 1763.
16%
1856
Keski-Inkeri
Stråhlman, K.
SKVR V1 508.
16%
1869
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR II 302.
15%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR VII2 1141.
15%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 26513
15%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
SKVR VIII 1042.
15%
1890
Varsinais-Suomi — Laitila
Sjöros, J.
SKVR XIV 47.
15%
1849
Uusimaa — Kymi
Reinholm, H. A.
SKVR X1 49.
15%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1032.
15%
1887
Varsinais-Suomi — Paimio
Björck, A.
JR 67348
14%
1847
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Reinholm, H. A.
JR 83563
14%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vornanen, Hannes
SKVR I4 2190.
14%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4081.
14%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR XIII1 1380.
14%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 41658
14%
1937
Länsi-Inkeri — Soikkola
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 1170.
14%
1909
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Niemi, A. R.
SKVR XIII1 675.
14%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 62441
14%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 26906
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 32493
14%
1945
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
JR 37762
13%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri; Keski-Inkeri; Länsi-Inkeri
Länkelä, Jaako
JR 34942
13%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR II 305.
13%
1917
Aunus — Repola
Manninen, Ilmari
SKVR VI2 6431.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1033.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 67377
13%
1847
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Reinholm, H. A.
JR 24576
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR I2 1089.
13%
1892
Viena — Vuokkiniemi
Rautell, E. F.
SKVR V1 499.
13%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR XIII1 664.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
SKVR VIII 1036.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR I2 1091.
12%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 232.
12%
1887
Etelä-Savo — Rantasalmi
Vesterlund, A.
SKVR IX1 28.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 146.
12%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII2 1148.
12%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Ahtia, E.
SKVR IX1 38.
12%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 01060
12%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 147.
12%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
SKVR VI1 222.
12%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
JR 24350
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 72223
11%
1931
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
SKVR XIII1 1375.
11%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Slöör, Kaarlo
SKVR III3 2674.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 6440.
11%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VII2 1150.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Basilier, Hj.
JR 28073
11%
1935
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR VI2 6437.
11%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR X1 57.
11%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR VII2 1120.
11%
9999
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Poppius
SKVR VIII 1034.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR I4 2189.
11%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR VII2 1127.
11%
1895
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR VI2 liite II 6.
11%
1821
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR I2 1093.
10%
1835
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
SKVR IX2 16.
10%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 55.
10%
1880
Uusimaa — Vihti
Koskimies, A. V.
SKVR VI1 233.
10%
1816
Etelä-Savo — Joroinen
Gottlund, K. A.
JR 83161
10%
1948
Keski-Inkeri — Koprina
Virolainen, Maria
JR 28061
10%
1935
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR VII2 1167.
10%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR XIV 48.
10%
1862
Uusimaa — Kymi
Godenhjelm, B. F.
SKVR II 1103.
10%
1926
Aunus — Rukajärvi
Kiirikki, Nikolai