SKVR X2 3663.
33%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII3 3812.
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3679 α.
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 23110
29%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3625.
29%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XI 1482.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
27%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 65696
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR X2 3666.
26%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 30938
26%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 74549
25%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1513.
25%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 63139
25%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR X2 3672.
25%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XI 1515.
25%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XI 1512.
25%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 738.
24%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XII2 5905.
24%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
JR 30384
24%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X2 3677.
23%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR V3 1001.
23%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 00481
23%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR IX3 734.
23%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 00823
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00864
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1501.
23%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1510.
23%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IX3 756.
23%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 35267
22%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XII2 5927.
22%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 31355
22%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 65700
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR X2 3661.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3674.
22%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR X2 3667.
22%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 31246
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 3665.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII4 11793.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII5 Metsäs. 124.
21%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
JR 21230
21%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 00950
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5909.
21%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59570
21%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 25628
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR IX4 758.
21%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR IX3 726.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1527.
21%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI2 4599.
20%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
20%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 19029
20%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR X2 3632.
20%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XIV 2122.
20%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR X2 3634.
20%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR V3 1000.
20%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1498.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3641.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3642.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX4 763.
19%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 06481
19%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR X2 3415 α.
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII3 3864 a.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 1492.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1487.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR IX3 747.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8606.
19%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX3 362.
18%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
18%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR X2 3650.
18%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 40054
18%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR X2 3640.
18%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VII4 loitsut 2573.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 5929.
18%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3864.
18%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 32116
18%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XI 1523.
18%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 30383
18%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR I3 1875.
17%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
JR 54243
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 00880
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 5217.
17%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1480.
17%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
JR 33481
17%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR XII2 5891.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX4 782.
17%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 768.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 334.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3621.
17%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR XIV 2113.
17%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 71338
17%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 1514.
17%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX4 769.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4589.
17%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR I4 1701.
17%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XI 1493.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 724.
17%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1490.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8592.
17%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR XI 1494.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06821
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 80395
16%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR X2 3653.
16%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XII2 5925.
16%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 20432
16%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
16%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR IX3 757.
16%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR X2 3673.
16%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 00916
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 732.
16%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX3 727.
16%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3660.
16%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR IX3 737.
16%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XI 1521.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 744.
15%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
JR 35901
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
JR 45541
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XV 302.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3655.
15%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR IV3 4273.
15%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1528.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX3 779.
15%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 768.
15%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR IX3 733.
15%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2568.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5910.
15%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 781.
15%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3676.
15%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XII2 5947.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1509.
15%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 45299
15%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IX3 725.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX4 773.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5888.
14%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XII2 5898.
14%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5899.
14%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8593.
14%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
E, StK 20, 35 (27)
14%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
14%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR VI2 4561.
14%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 02374
14%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VII4 loitsut 2532.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 19082
14%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR X2 3620 γ.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR V2 2498.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5890.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 00829
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR V2 2499.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XI 1504.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
14%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 06820
14%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 07706
14%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XIII3 8596.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII1 1706.
14%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII2 5931.
14%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 5930.
14%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 4275.
14%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 00889
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5892.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 52306
14%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1506.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 60181
14%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XI 1503.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 5948.
13%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX4 778.
13%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 752.
13%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 783.
13%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 8570.
13%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
JR 36837
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IX4 759.
13%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR IX3 750.
13%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IV3 4269.
13%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5942.
13%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1491.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06819
13%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR X2 3670.
13%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR IX3 1280.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR III3 4308.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1488.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR V2 2490.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII5 loitsut 4360.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7347.
13%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 66117
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VI2 4578.
13%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR VI2 4590.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 26679
13%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XIII3 8551.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 1497.
12%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX4 775.
12%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XI 1496.
12%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR XIII3 8568.
12%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 735.
12%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VI2 4580.
12%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 26081
12%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR IX3 1281.
12%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII2 5901.
12%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 788.
12%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XII1 1707.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VII4 loitsut 2533.
12%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX3 780.
12%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR IV3 4266.
12%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR VII5 Metsäs. 129.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5666.
12%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XI 1517.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2551.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XII2 5895.
12%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
JR 26415
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 30356
12%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XV 301.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3647.
12%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VI2 4563.
12%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII4 loitsut 2583.
12%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR IX3 784.
12%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5944.
12%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 Metsäs. 139.
11%
1931
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 29135
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2524.
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 02599
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VII4 loitsut 2559.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5907.
11%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR III3 4310.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 30697
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VI2 4556.
11%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR VI2 4581.
11%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR X2 3646.
11%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XIII3 8597.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5917.
11%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 777.
11%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII5 Metsäs. 132.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR X2 3863.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IV3 4268.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8579.
11%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VII4 loitsut 2565.
11%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR XIV 2123.
11%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VII5 Metsäs. 138.
11%
1931
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Helminen, Helmi
SKVR III3 4328.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5894.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VI2 5218.
11%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XII2 5926.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR IX3 286.
11%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VII5 Metsäs. 123.
11%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 769.
11%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XIV 2124.
11%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XI 1505.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XIII3 8603.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 777.
10%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX4 787.
10%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XIII3 8567.
10%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
JR 10268
10%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII4 loitsut 2566.
10%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XIII3 8591.
10%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 8595.
10%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2553.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR VII4 loitsut 2529.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5913.
10%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR I4 763.
10%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR V2 2489.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2556.
10%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8565.
10%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 02195
10%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
JR 06482
10%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko