JR 52064
63%
1935
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51717
59%
1930
Peräpohjola — Karunki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53045
45%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pelkonen, E.
JR 24863
44%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 51041
44%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5750.
43%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7172.
42%
1915
Peräpohjola — Simo
Räsänen, M.
JR 52065
41%
1935
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7194.
40%
1932
Länsipohja — Kaaresuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR VI2 5725.
40%
1913
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, Kasperi
SKVR XII2 7170.
40%
1917
Peräpohjola — Alatornio
Kallio, Niilo
SKVR XII2 7205.
40%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 24024
40%
1964
Keski-Inkeri — Tuutari
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 35728
40%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 83118
40%
1948
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Virolainen, Maria
SKVR XII2 7198 α.
39%
1934
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35729
39%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XII2 7182.
39%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7181.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7169.
38%
1916
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Ville
JR 74732
37%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 40364
37%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 19264
36%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Junes, Naimi
SKVR VII5 loitsut 4131.
35%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VII5 loitsut 4146.
35%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7174.
35%
1927
Peräpohjola — Ylitornio
Portimojärvi, Elof
SKVR XII2 8702.
35%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
JR 18161
35%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 61570
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VII5 loitsut 4137.
34%
1887
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hannikainen ja Vinter
JR 43237
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Moilanen, Matti
JR 79456
34%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XII2 7188.
34%
1920
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51719
34%
1930
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51024
34%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35730
34%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XII2 7195.
34%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 13137.
34%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XII2 7187.
34%
1922
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7167.
33%
1927
Kainuu — Kuusamo
Timonen, Mauno
SKVR XII2 7178.
33%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7186.
33%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52167
33%
1936
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5731.
33%
1900
Etelä-Savo — Sulkava
Tarkiainen, Viljo
SKVR XII2 7152.
33%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51412
33%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 4476.
33%
1906
Satakunta — Virrat
Harvia, Teuvo
SKVR VII5 loitsut 4138.
33%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 7204.
33%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7205 α.
32%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40392
32%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR VII5 loitsut 4134.
32%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VI2 5724.
32%
1889
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VI2 5742.
32%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR VI2 5745.
32%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, Martti
JR 06625
32%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 27588
31%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR XIII3 9838.
31%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Häkli, Maria
JR 72637
31%
1904
Peräpohjola
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7203.
31%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26749
31%
1938
Pohjois-Karjala — Juuka
Kolehmainen, Juho
SKVR VI2 7567.
30%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 52170
30%
1936
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5748.
30%
1895
Pohjois-Savo — Leppävirta
Melander, E.
JR 78710
29%
1967
Kainuu — Paltamo
Tervonen, Raili
SKVR VI2 5743.
29%
1899
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VI2 5749.
29%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7561.
29%
1934
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VII5 loitsut 4139.
29%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII5 loitsut 4142.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4144.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4145.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
JR 24098
29%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 27586
29%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR IX4 1386.
29%
1915
Keski-Suomi — Jyväskylä
Laine, M.
JR 52337
29%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76643
29%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
SKVR VI2 5761.
29%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 5766.
29%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 7153.
29%
1916
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 7193.
29%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5753.
29%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 5762.
29%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7559.
29%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VI2 7568.
29%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 24029
29%
1964
Keski-Inkeri — Tuutari
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 24791
29%
1953
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Kaunisto, Jenny Silja
JR 48257
29%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 29700
29%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4136.
28%
1885
Pohjois-Karjala
Varonen, Matti
JR 45039
28%
1894
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 7159.
28%
1916
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27585
28%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 27587
28%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 51431
28%
1917
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76263
28%
1938
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Strömberg, Nelma
SKVR XII2 7184.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7164.
28%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Leino, A.
SKVR XII2 7194 α.
28%
1933
Länsipohja — Kaaresuvanto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07465
28%
1935
Satakunta — Tyrvää
Heino, Arvo
JR 63052
28%
1891
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyry, Taavi
JR 46025
28%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 27154
27%
1963
Kainuu — Suomussalmi
Kontiola, Erkki
SKVR XII2 7183.
27%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54578
27%
1941
Etelä-Karjala — Kirvu
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 7562.
27%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VI2 7558.
27%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XII2 7135.
27%
1885
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 34434
27%
1962
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 09990
27%
1892
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Hyyryläinen, O.
JR 16898
27%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 7161.
27%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09827
27%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XII2 7202.
26%
1932
Länsipohja — Vittanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5764.
26%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 04674
26%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XII2 8704.
26%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
JR 71949
26%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 71951
26%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 01930
26%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII2 7200.
26%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 09926
26%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR VI2 5733.
26%
1884
Etelä-Savo
Ramstedt, A. ja Carlenius, O. A. J.
SKVR VI2 5755.
25%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 8701.
25%
1934
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Veikko
JR 51715
25%
1930
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71605
25%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 50983
25%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71869
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR VI2 5751.
25%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 65164
25%
1968
Peräpohjola — Salla
Railonsala, Artturi
JR 71812
25%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 52541
25%
1946
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 1393.
25%
1890
Keski-Suomi — Hankasalmi
Puttila, T.
SKVR VII5 Metsäs. 374.
25%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 5727.
25%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII3 9834.
25%
1931
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR XIII4 13145.
25%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 52166
24%
1936
Länsipohja — Kaaresuvanto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51025
24%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 2231.
24%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Tikanoja, Eevi
JR 08972
24%
1909
Keski-Suomi — Jyväskylä
Holmberg, U.
SKVR VI2 5739.
24%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR X2 4460.
23%
1905
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR XII2 7189.
23%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
SKVR XII2 7143.
23%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7157.
23%
1917
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8705.
23%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
SKVR XIII3 9843.
23%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Parkki, Sanelma
SKVR XII2 7137.
23%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vilkuna, Kustaa
SKVR XI 2227.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR VI2 5757.
23%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 42374
23%
1961
Kainuu — Kuusamo
Matinlassi, Leena
SKVR X2 4451.
23%
1902
Satakunta — Kangasala
Kaulén, K.
SKVR XII2 7149.
23%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kramsu, E. J.
SKVR XII2 7158.
23%
1927
Kainuu — Puolanka
Heikkinen, Arvid
SKVR I4 1596.
23%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7141.
23%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 7157 α.
23%
1916
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 4404.
22%
1892
Satakunta — Pori
Lindgren, Fredrik
SKVR XII2 7198.
22%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27091
22%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR XII2 7142.
22%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8700.
21%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 50632
21%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Partanen, Jorma
JR 27713
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 83982
21%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 84013
21%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII2 7146.
21%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Nikki, H. A.
JR 44198
21%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR VII5 loitsut 4141.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7145.
20%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XIII4 13138.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR VII5 loitsut 4150.
20%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71389
20%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR X2 4462.
19%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR XII2 8707.
19%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
SKVR XII2 7185.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50685
18%
1891
Pohjois-Savo — Iisalmi
Partanen, L.
SKVR VII5 loitsut 4140.
17%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XII2 7140.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 78571
17%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR X2 4411.
16%
1889
Satakunta — Tyrvää
Huhti, P. O.
SKVR XIII3 9844.
15%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas