JR 82543
78%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR XIV 1829.
77%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 24939
75%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1820.
75%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1824.
73%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 24921
73%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1822.
73%
1886
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 17365
72%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1823.
70%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1827.
70%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR XIV 1825.
67%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR X1 1659.
67%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 76704
67%
1958
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 67601
66%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR X1 1662.
65%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 38960
65%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
SKVR XIV 1819.
65%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1833.
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1826.
64%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 24883
64%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1832.
62%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 67566
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 1836.
61%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 82643
61%
1945
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR XIV 1830.
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 82950
61%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 50493
59%
1937
Pohjois-Karjala — Kitee
Palosuo, K. U.
JR 06674
59%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 17364
59%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1834.
59%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XIV 1828.
58%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 12229
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6857.
57%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 1657 α.
57%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68993
56%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 51268
56%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1835.
56%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XII1 1208.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72808
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13795
55%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1210.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1838.
54%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21475
54%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2028.
53%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 51615
53%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1840.
53%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 25526
53%
1909
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
JR 17190
51%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XIV 1831.
51%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 35217
51%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR VI1 2029.
50%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 58597
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73227
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 311.
50%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XIV 1813.
50%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 63419
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 6856.
50%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 24849
50%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 72865
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 68115
49%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 55080
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 1842.
49%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 17189
49%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 27490
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 64605
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 309.
47%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1665.
47%
1925
Satakunta — Kuru
Jussila, K. V.
JR 12228
47%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72780
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1816.
46%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 71890
46%
1923
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 73674
46%
1936
Häme — Asikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 1841.
46%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 68045
46%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR XI 306.
45%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
SKVR XI 308.
45%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XII1 1211.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72876
45%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 74900
45%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 03839
45%
1950
Keski-Suomi — Viitasaari
Etelälahti, Eemeli
JR 35086
45%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XI 312.
45%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 72838
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII4 12231.
45%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 26905
45%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR XIV 1815.
45%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 74770
45%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 10202
44%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07367
44%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 72853
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73327
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 80905
44%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1218.
44%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46518
44%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 1213.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53335
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 06927
43%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 75542
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Siirtola, Helvi
SKVR XIII3 6855.
43%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIII4 12230.
43%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 55030
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 74806
42%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIV 1818.
42%
1913
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
SKVR XII1 1212.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2026.
42%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23319
42%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 65633
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83452
41%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 12288
41%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13861
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55077
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1204.
41%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR X1 1657.
41%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1207.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21381
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55099
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1209.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1658.
40%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR XII1 1203.
40%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 71263
39%
1910
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 310.
39%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XII1 1206.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31191
39%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kyttälä, Elli
JR 31412
39%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 17367
38%
1907
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
JR 42876
38%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 58140
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55045
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 63707
38%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
JR 55273
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1219.
37%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 43729
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1222.
37%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80787
37%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 65317
37%
1968
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1661.
37%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 39414
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 11967
36%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6960.
36%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 1220.
36%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 01811
36%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 74591
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 09061
36%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 1843.
36%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR XII1 1221.
36%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1214.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12819
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65260
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 13472
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47947
35%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 46164
35%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR X1 1666.
35%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 13797
35%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71040
35%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 1656.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 13683
35%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08894
34%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR XII1 1226.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38233
34%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 21467
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 12233.
34%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 43645
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 07347
34%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 43819
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 1817.
34%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 21357
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21066
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65884
33%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR XII1 1225.
33%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1839.
33%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 71259
33%
1910
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 27681
33%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 46113
33%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 26151
33%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VI2 6959.
33%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 1228.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28049
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 26177
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 53288
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII2 8250.
32%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 64019
32%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 71268
32%
1910
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
JR 83453
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Virtanen, Lilja
JR 19911
31%
1967
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 21494
31%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 73388
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1217.
31%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 65395
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66352
31%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 26150
31%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 05975
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR X1 1664.
31%
1920
Satakunta — Vesilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 63496
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63475
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73359
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46450
30%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 1837.
30%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 76157
30%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 44056
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76164
29%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 17404
29%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 25584
29%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XI 2617.
29%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 58447
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03720
29%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 26162
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 43657
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43948
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73675
28%
1936
Häme — Asikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 21479
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 80471
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 41156
26%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 21657
25%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 81198
25%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 22142
25%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XI 2619.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 70205
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2618.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 71270
24%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
JR 43937
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43873
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 82345
24%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 39636
24%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 06839
23%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
E 63991/2 (2)
23%
1928
Tartumaa — Kursi
Wedler, W.
E 57200
23%
1926
Viljandimaa — Viljandi l.
Jakobson, H.
SKVR XIV 1814.
23%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 82224
22%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
ERA II 7, 346 (4)
22%
1928
Läänemaa — Märjamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 56291/2 (5)
22%
1925
Pärnumaa — Vändra
Schmidt, Hans
ERA II 31, 83 (2)
22%
1930
Tartumaa — Tartu
Nurk, Helgi
JR 46045
22%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
E 73991 (1)
22%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
E 73908 (3)
22%
1925
None
Uustalu, Hilda
E 73910 (2)
22%
1925
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
JR 65876
22%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Kristiinan yhteislyseo
ERA II 5, 446
22%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 5, 481
22%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
E 64007/8 (3)
22%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
E 59923
22%
1927
Pärnumaa — Tori
Johannson, H.
ERA II 82, 26 (6)
22%
1934
Harjumaa — Rapla
Tallenhof, Vaike
ERA II 69, 419/20 (2)
21%
1933
Pärnumaa — Pärnu l.
Vaino, Johannes
ERA II 31, 183/4 (3)
21%
1930
Tartumaa — Tartu
Laats, Robert
ERA II 69, 183 (10)
21%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Martinson, M.
ERA II 306, 141/2 (66)
21%
1943
None
None
ERA II 208, 78 (1)
21%
1938
Viljandimaa — Viljandi
Pirnimäe, Asta
ERA II 172, 231/2 (2)
21%
0
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
ERA II 204, 602 (8)
21%
1934
Setumaa
Kikkas, Ekaterina, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 70, 469 (5)
21%
1934
Virumaa — Haljala
Vebermann, Ilse
JR 66363
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
ERA II 204, 585 (1)
21%
1934
Setumaa
Hõbesaar, Maria, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
SKVR XIII3 6858.
21%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 43877
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 31, 231 (1)
21%
1930
Tartumaa — Tartu
Valdman, Linda
ERA II 82, 570 (3)
21%
1934
Saaremaa — Mustjala
Põlder, Klement
JR 26581
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
ERA II 84, 275 (26)
20%
1933
Tartumaa — Kambja
Pastak, Alaida
ERA II 70, 239 (13)
20%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Karjus, Eliise
ERA II 5, 450
20%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 172, 159/60 (3)
20%
1939
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
JR 43916
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 31, 21 (1)
20%
1930
Tartumaa — Tartu
Aumann, Lehte
ERA II 31, 45 (2)
20%
1930
Tartumaa — Tartu
Kerge, E.
JR 20613
20%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
ERA II 31, 147 (1)
20%
1930
Tartumaa — Tartu
Savasson, Ella
JR 02021
20%
1926
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
ERA II 70, 377 (1)
20%
1934
Virumaa — Kadrina
Rink, Evald
ERA II 172, 140 (11)
20%
1939
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
E, StK 14, 205 (2)
20%
1922
Tartumaa — Tartu
Pärt (abielus Kaal), Linda
ERA II 70, 435 (4)
20%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Paju, Leida
ERA II 131, 91 (103)
20%
1936
Virumaa — Viru-Jaagupi
Böckler, Leida
ERA II 70, 408 (7)
19%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Peedar, Adeline
E 53758
19%
1923
Läänemaa — Kullamaa; Läänemaa — Lääne-Nigula
Tiitsmann (Tiitsmaa), Aleksander Arnold
ERA II 31, 37 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Jantson, Agnes
ERA II 31, 135 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Koppel, A. (Tartu)
ERA II 7, 565/6 (1)
19%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 210, 245/6 (8)
19%
1939
Pärnumaa — Tõstamaa
Kiirats, Õie
E 70593 (45)
19%
1930
Harjumaa — Rapla
Tikk, Eduard
ERA II 70, 359 (3)
19%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Lill, Gottfried
ERA II 204, 607 (4)
19%
1934
Setumaa
Keera, Stepan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 204, 609 (5)
19%
1934
Setumaa
Luha, Aleksei, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
JR 43832
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
E 73919 (2)
19%
1925
None
Gering, Leida
ERA II 83, 482 (16)
19%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Uustalu, Auguste
ERA II 31, 217 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Tawet, J.
ERA II 31, 81 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Namm, Linda
ERA II 31, 149 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Scheff, Walentine
ERA II 31, 127 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Kletenberg, Antonina
JR 34663
19%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 26221
19%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
ERA II 31, 35 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Ind, Linda
ERA II 31, 95 (1)
19%
1930
Tartumaa — Tartu
Posti, Helga
ERA II 172, 221/2 (2)
19%
0
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
E 57623
19%
1926
Virumaa — Kadrina
Noor, Selma
ERA II 82, 558 (7)
19%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sosnin, Muusa
ERA II 204, 623 (5)
19%
1934
Setumaa
Keera, Matröna, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
E 73959/60 (16)
19%
1924
Harjumaa — Rapla
Andresson, Alice
ERA II 70, 351/2 (3)
18%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Kala, Eduard
ERA II 31, 89 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Palmpuu, Amanda
ERA II 6, 228/9 (34)
18%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 73916 (1)
18%
1925
None
Sillart, A.
ERA II 82, 553 (3)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Käsper, A.
ERA II 204, 565 (3)
18%
1934
Setumaa
Kink, Anna, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 258, 372/5 (33)
18%
1939
Virumaa — Väike-Maarja
Ross, Marsell
ERA II 31, 59 (3)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Kärsna, Armilde
ERA II 82, 568 (7)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Põlder, Klement
E 63990/1 (9)
18%
1928
Viljandimaa — Pilistvere
Wedler, W.
ERA II 31, 211 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Selgis, Hans
E 63982 (5)
18%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
ERA II 250, 639 (30)
18%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
ERA II 83, 559 (1)
18%
1929
Viljandimaa — Põltsamaa
Mant, Hermilde
ERA II 31, 145 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Peeda, Leida
ERA II 172, 197 (2)
18%
0
Järvamaa — Ambla
Ader, Verner
ERA II 79, 340 (2)
18%
1934
Läänemaa — Mihkli
Piile, Mari
JR 61418
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
E 48590/1 (10)
18%
1927
Tartumaa — Tartu
Perli, T.
ERA II 299, 385 (106)
18%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
E 73928 (4)
18%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Traut, Linda
JR 58712
18%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
ERA II 31, 17 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Aloe, Aksella
ERA II 31, 199 (2)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Palmas, L.
ERA II 31, 69 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Lepp, Linda
JR 43762
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 31, 121 (1)
18%
1930
Tartumaa — Tartu
Joonas, Ethel
JR 42795
18%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
ERA II 70, 281 (3)
18%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa
JR 23839
18%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
E 54700 (1)
18%
1924
Tartumaa — Torma
Sööt, Bernhard
E 57000 (37)
17%
1926
Virumaa — Iisaku
Koppel (snd. Blum), Marta
ERA II 82, 536 (4)
17%
1934
Tartumaa — Kambja
Köösel, Eduard
E 52656
17%
1922
Tartumaa — Tartu
Kasvandik, Hildegard
E 44305
17%
1903
Virumaa — Viru-Nigula
Jürjev (Kallus), Gustav Johann
ERA II 201, 204 (73)
17%
1938
Saaremaa — Karja
Lepp, Kaljo
E 20730
17%
1895
Järvamaa — Ambla
Neublau, Joosep
ERA II 204, 553 (5)
17%
1934
Setumaa
Palgi, Maria, Jaaska algk. 5. kl. õpil
ERA I 2, 336/7 (2)
17%
1928
Virumaa — Haljala
Viltrop, J.
ERA II 31, 75 (1)
17%
1930
Tartumaa — Tartu
Looga
E 63995/6 (2)
17%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
ERA II 24, 217 (104)
17%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 61440/1 (4)
17%
1927
Virumaa — Narva l.
Kasikov, Maria
ERA II 82, 556 (6)
17%
1934
Saaremaa — Mustjala
Loodus, A.
ERA II 31, 182 (3)
17%
1930
Tartumaa — Äksi
Kriisa, Herbert
JR 21067
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
E 73986 (4)
17%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Udam, Viktor
ERA II 204, 571 (3)
17%
1934
Setumaa
Jürisaar, Jevdokia, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 291, 379 (2)
17%
1940
Läänemaa — Lääne-Nigula
Pross, Johannes
ERA II 60, 567 (15)
17%
1933
Setumaa; Võrumaa — Vastseliina
Liiv, Pelageia
ERA II 14, 271/3 (9)
17%
1929
None
None
ERA II 207, 659 (27)
17%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Mäesalu (Martinson), Marta
ERA II 83, 476 (58)
17%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Leemets, Ellen
ERA II 204, 639 (6)
17%
1934
Setumaa
Kalda, Aleksei, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 31, 53 (1)
17%
1930
Tartumaa — Tartu
Kippik, Leida
ERA II 5, 467
17%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 70, 393 (5)
17%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa, Aleksander
ERA II 5, 453
17%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
E 59417
17%
1927
Harjumaa — Tallinn
Vahkal, A.
ERA II 183, 500 (58)
17%
1938
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 183, 618 (3)
17%
1938
Järvamaa — Koeru
Priks, Laine
ERA II 172, 143 (1)
17%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Hints, Erika
ERA II 82, 562 (7)
17%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sigibert, Susanna
E 58234 (9)
17%
1926
Tartumaa — Torma
Paigaline, Lonny
EÜS VII 583 (6)
17%
1910
Harjumaa — Harju-Jaani
Vilberg (Vilbaste), Gustav
JR 33912
17%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
ERA II 7, 364 (20)
16%
1928
Järvamaa — Peetri; Harjumaa — Keila
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 250, 617/8 (2)
16%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
ERA II 70, 452 (11)
16%
1934
Virumaa — Haljala
Adamberg, Agnes
JR 72033
16%
1930
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
ERA II 31, 101 (1)
16%
1930
Tartumaa — Tartu
Puust, Liidia
ARS 2, 265 (32)
16%
1926
Setumaa
Voolaine (Pedmanson), Paul Friedrich (Paulopriit)
ERA II 6, 592 (20)
16%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 31, 153 (1)
16%
1930
Tartumaa — Tartu
Talv, B.
E 74023 (1)
16%
1927
Harjumaa — Harju-Madise
Viilas, Aliide
ERA II 5, 469/70
16%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 204, 591 (4)
16%
1934
Setumaa
Ilosaar, Anna, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 204, 632 (11)
16%
1934
Setumaa
Lillik, Ivan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
E 73996 (1)
16%
1924
Harjumaa — Risti
Ehrlich, Ed.
ERA II 166, 67/8 (76)
16%
1937
Virumaa — Jõhvi; Tartumaa — Torma
Hallik, Armilda
ERA II 83, 485 (7)
16%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Lillenberg, Vaike
ERA II 7, 570/1 (1)
16%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 70, 479 (15)
16%
1934
Virumaa — Viru-Jaagupi
Västo, Amanda
ERA II 8, 490
16%
1928
Saaremaa — Kärla
Toomse (Tooms), Mihkel
JR 66356
16%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XII1 1215.
16%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 34, 302 (1)
16%
1928
Läänemaa — Reigi
Loorits, Oskar
JR 21170
16%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
ERA II 70, 345 (4)
16%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Abner, E.
ERA II 39, 422 (21)
16%
1931
Viljandimaa — Viljandi
Tampere, Herbert
ERA II 82, 38 (6)
16%
1934
Harjumaa — Rapla
Dubro, Helmi
ERA II 204, 619 (3)
16%
1934
Setumaa
Kallo, Nikolai, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 7, 558 (1)
16%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 82, 530 (11)
16%
1934
Tartumaa — Kambja
Adler, Arnold
ERA II 266, 241 (11)
16%
1939
Tartumaa — Kodavere
Univere, Aili
E 66009 (10)
16%
1930
Virumaa — Tapa l.
Aavik (Kleemann), Aleksandra
ERA II 31, 223 (1)
16%
1930
Tartumaa — Tartu-Maarja
Väljaots, Arnold
JR 38259
16%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
ERA II 31, 19/20 (3)
16%
1930
Tartumaa — Tartu
Armulik, Valter
ERA II 70, 367 (2)
16%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Tori, Elmar
ERA II 70, 533 (1)
16%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Grüntal, Alma
JR 81204
16%
1916
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 39118
16%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
H II 7, 804 (9)
16%
1889
Virumaa — Iisaku
Timotheus, Dietrich
JR 43952
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 7, 556 (2)
16%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 204, 613 (4)
16%
1934
Setumaa
Kadastik, Mihail, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
SKVR XII1 1205.
16%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 266, 240/1 (10)
16%
1939
Tartumaa — Kodavere
Univere, Aili
ERA II 36, 574 (11)
15%
1931
Viljandimaa — Põltsamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 9, 292/3 (11)
15%
1928
Läänemaa — Käina
Meiusi, Meinhard
ERA II 70, 403 (1)
15%
1934
Virumaa — Rakvere
Nõmtak, Hildegard
JR 00306
15%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 50899
15%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49734
15%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
ERA II 70, 365 (2)
15%
1934
Virumaa — Rakvere
Ploom, Julius
ERA II 13, 593 (12)
15%
1929
Tartumaa — Torma
Viidalepp (Viidebaum), Richard
SKVR XIII4 12232.
15%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
ERA II 172, 145 (2)
15%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Elts, Magda
ERA II 172, 199 (1)
15%
0
Järvamaa — Ambla
Elts, Magda
E 74001 (3)
15%
0
Harjumaa — Harju-Jaani; Harjumaa — Harju-Madise
Schvan, Alfred
ERA II 132, 169 (1)
15%
1936
Tartumaa — Torma
Haav, August
ERA II 7, 222 (5)
15%
1928
Läänemaa — Märjamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 82, 17/8 (4)
15%
1934
Harjumaa — Rapla
Tallenhof, Heinu
ERA II 172, 237 (3)
15%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Ader, Armand
E 73812 (5)
15%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 24, 302/3 (5)
15%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 250, 675/6 (92)
15%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi; Tartumaa — Tartu
Sepp, Mare
ERA II 70, 523 (14)
15%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Siirak, Elita
ERA II 5, 448
15%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 25, 111/2 (2)
15%
1930
Järvamaa — Järva-Madise
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 251, 27/8 (16)
15%
1938
Läänemaa — Kullamaa
Eenveer, Vello
SKVR XIV 1808.
15%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
E 73956 (8)
15%
0
Harjumaa — Harju-Madise
Busch, Iida
ERA II 172, 147 (2)
15%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Joosing, Linda
SKVR XI 307.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
ERA II 31, 173/4 (2)
15%
1930
Tartumaa — Nõo
Jõgar, Hugo
E 41909/10
15%
1901
Harjumaa — Kuusalu
Ploompuu, Aleksander
ERA II 70, 232 (1)
15%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Aigro, O.
ERA II 6, 283/4 (29)
15%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 20674
14%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR IV3 3855.
14%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
SKVR X1 1660.
14%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
ERA II 172, 203 (10)
14%
0
Järvamaa — Ambla; Järvamaa — Järva-Madise
Peetov, A.
ERA II 147, 210/1 (8)
14%
1937
Läänemaa — Märjamaa
Ots, Erna
E, StK 35, 10 (8)
14%
1926
Saaremaa — Karja
Ränk, Gustav
E 61492
14%
1927
Virumaa — Simuna
Kasikov, Maria
ERA II 70, 405 (2)
14%
1934
Virumaa — Väike-Maarja
Kriisental, Meta
E 54700 (2)
14%
1923
Virumaa — Haljala
Sööt, Bernhard
ERA II 183, 509 (91)
14%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 31, 104 (2)
14%
1930
Tartumaa — Tartu
Saar, Aksella
ERA II 6, 343 (3)
14%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 7, 562 (4)
14%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 70, 341 (1)
14%
1934
Virumaa — Kadrina
Kalle, Andres
JR 46165
14%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
ERA II 7, 577 (2)
14%
1928
Tartumaa — Tartu-Maarja
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 146, 824 (59)
14%
1915
Pärnumaa — Saarde
Sõggel, J. P. (Jaak)
ERA II 41, 448 (31)
13%
1932
Võrumaa — Urvaste
Kink, Antonina
ERA II 31, 139 (2)
13%
1930
Tartumaa — Kambja
Kõve, Lisbeth
ERA II 70, 475 (44)
13%
1934
Virumaa — Haljala
Traks, M.
ERA II 14, 87 (17)
13%
1929
Järvamaa — Peetri
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 75713
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 38991
13%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 71088
13%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 50000
13%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4522.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
ERA II 31, 111 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Vuchmann, Leida
ERA II 9, 102/3 (13)
13%
1928
Läänemaa — Emmaste
Meiusi, Meinhard
ERA II 31, 115 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Vään, Erna
JR 76118
13%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 43791
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
E 59406/7
13%
1927
Tartumaa — Otepää
Vahkal, A.
E 53411 (1)
12%
1927
Viljandimaa — Helme
Vahkal, A.
JR 59460
12%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
ERA II 177, 70 (118)
12%
1937
Virumaa — Jõhvi
Mets, Endel
E, StK 37, 51 (1)
12%
1926
Harjumaa — Keila
Palm, August
ERA II 172, 223 (2)
12%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Laos, Elfriide
SKVR X1 1655.
12%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IV3 3884.
12%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
ERA II 189, 146 (60)
12%
1938
Läänemaa — Emmaste
Ennist, Enda
ERA II 204, 595 (5)
12%
1934
Setumaa
Võsu, Peeter, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 257, 401 (118)
12%
1939
Tartumaa — Kambja
Paal, Albert
SKVR XIV 1806.
11%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
E, StK 30, 92 (14)
11%
1925
Läänemaa — Käina
Perv (abielus Prüüs), Selma
JR 32503
11%
1945
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
JR 21068
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR III1 375.
11%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
ERA II 63, 287 (1)
11%
1933
Tartumaa — Kambja
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 46132
11%
1917
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 00305
11%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
ERA II 7, 571 (1)
11%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 03724
11%
1936
Häme — Tammela
Erkko, Kalle
ERA II 183, 501 (60)
11%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
JR 71296
11%
1910
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 73028
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
ERA II 204, 617 (4a)
10%
1934
Setumaa
Haabla, Ivan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 204, 633 (7)
10%
1934
Setumaa
Kuuse, Feodor, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
JR 30480
10%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
ERA II 204, 641 (6)
10%
1934
Setumaa
Ojaperv, Vassili, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 31, 142 (2)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Mehine, Linda
JR 55231
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 2, 407 (26)
10%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
ERA II 82, 540 (5)
10%
1934
Tartumaa — Kambja
Tagepera, Õie
ERA II 31, 63 (5)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Küüsvek, Ella
ERA II 70, 389 (6)
10%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Truubok, Meeri
E 25245 (4)
10%
1896
Saaremaa — Jämaja
Kuldsaar, Andrei
ERA II 82, 9 (5)
10%
1934
Harjumaa — Rapla
Möllmann, Aleksander
JR 81217
10%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
ERA II 204, 557 (4)
10%
1934
Setumaa
Kaivo, Olga, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 31, 131 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Kolsar, Linda